تبلیغات
حجاب زینبی و جنگ نرم - نظر چهره ها درباره حجاب زوری
حجاب زینبی و جنگ نرم
دیروز دنبال گمنامی بودیم ... امروز دنبال اینکه ناممان گم نشود. شهید شوشتری
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
وصیت شهدا
وصیت شهدا
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید؟


آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
درباره

حجاب ، شنای مختلط ، ساپورت مردانه ، دانلود رایگان فیلتر شکن ، حجاب - مضرات کفش پاشنه بلند - دانلود رایگان انواع فیلتر شکن - سرنوشت غم بار یک دختر شاغل - شنای مختلط بانوان در دریا - ساپورت مردانه وارد شد - آدم باید دلش پاک باشه - دختر 8 ساله در دام جوان شیطان صفت - زانوهای باربی أم شکست
جستجو

آرشیو مطالب
لوگوی دوستان
ابزار و قالب وبلاگ
کاربردی
انقلاب اسلامی آیه قرآن ساعت فلش مذهبی
ابر برچسب ها
شنبه 9 فروردین 1393 09:10 ق.ظ


چهره ها در گفتگوهای کوتاه درباره راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب نظرات جالبی دارند. تعدادی از کارشناسان، مدیران و اهالی فرهنگ و هنر با تأکید بر اهمیت ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه، راهکارهای عملی و نظری گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را تبیین کردند.
حجاب
این افراد در بین اظهارات خود همگی به یک موضوع واحد اشاره داشته‌اند و آن ترویج فرهنگ حجاب و عفاف همراه با صمیمیت، آگاه‌سازی و آموزش است. تعدادی ازصاحب نظران وارد شدن نیروی انتظامی به این مقوله مهم و برخورد انتظامی و قضایی را قبول ندارند و با حضورنیروی انتظامی مخالف هستند، اما درمقابل این دیدگاه، تعداد دیگری از جامعه‌شناسان و اساتید دانشگاه و مراجع تقلید با توجه به فراگیر شدن بد حجابی درجامعه، استفاده از قوه زور و اجبار را درشرایط کنونی مۆثر می‌دانند.

جالب اینجاست که ابتکارعمل نیروی انتظامی درمرحله جدید طرح امنیت اخلاقی و اهدای شاخه گل به بانوان با حجاب و ابلاغ تذکر به افراد بد حجاب هم نتواسته

نظرمخالفان این طرح راجلب کند و این دسته از صاحب‌نظران همچنان نسبت به استفاده از ابزار زور و برخورد انتظامی انتقاد دارند! اما دراین بین به نظر می‌رسد یک موضوع مهم نه تنها از نگاه مسئولان و مدیران سازمان‌های دست‌اندرکارمغفول مانده، بلکه کارشناسان و اساتید دانشگاه هم از اهمیت این موضوع غافل شده‌اند. این موضوع بااهمیت، ترسیم همان راهکارهای عملی و نظری است که تعدادی ازصاحب نظران و اهالی فرهنگ و هنر نسبت به اهمیت و ضرورت آن تأکید کردند. البته چهره هایی که با آنها گفتگو کردیم حجاب زوری را راهکار مناسبی برای ترویج فرهنگ حجاب مناسب ندانستند.

دکتر قمشه‌ای: ناگهان پرده برانداخته‌ای یعنی چه؟

مهدیه الهی قمشه‌ای، شاعر، مولوی‌شناس و محقق ادبیات با ذکر این بیت که "ناگهان پرده برانداخته‌ای یعنی چه ؟" می‌گوید: اولین راهکار برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه کنونی این است که دختران جوان به این آگاهی برسند که حجاب برای سعادت و سلامتشان و حتی در انتخاب همسر آینده‌شان نقش بسزایی دارد. به گفته این محقق ادبیات، درحال حاضر یکی ازدلایلی که جوان‌ها رغبت کمتری به مقوله ازدواج نشان می‌دهند، بی‌توجهی جنس مخالف و دخترها به حجاب و عفاف است چراکه در فرهنگ مردمان ایران زمین از سالیان گذشته همیشه زنانی مورد توجه بوده‌اند که در پوشیدگی کامل قرار داشته‌اند و زیبایی‌های خود را از نامحرمان پنهان می‌کردند.

بنابراظهارت الهی قمشه‌ای، به موضوع حجاب و عفاف در ادبیات کهن ایرانی هم اشاره‌ای شده است، زنی که پوشیده باشد و حجاب و عفاف و پاکی و نجابت و حجب و حیای خود را حفظ کند، همواره به عنوان الگوی یک زن کامل ایرانی معرفی شده است. به تصریح وی، تنها راه ممکن برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه، آگاه کردن دختران جوان نسبت به اهمیت حجاب در زندگی آنهاست

بنابراظهارت الهی قمشه‌ای، به موضوع حجاب و عفاف در ادبیات کهن ایرانی هم اشاره‌ای شده است، زنی که پوشیده باشد و حجاب و عفاف و پاکی و نجابت و حجب و حیای خود را حفظ کند، همواره به عنوان الگوی یک زن کامل ایرانی معرفی شده است. به تصریح وی، تنها راه ممکن برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه، آگاه کردن دختران جوان نسبت به اهمیت حجاب در زندگی آنهاست.

آیت‌‌الله خاتمی: بهترین راهکار، هماهنگی کارفرهنگی با کاراجرایی است

سید احمد خاتمی

اما آیت‌‌الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، بهترین راهکارترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه را هماهنگی کار فرهنگی با کار اجرایی می‌داند. خاتمی با بیان این مطلب می‌گوید: مصداق بارزاین موضوع حدیث امام صادق(ع) است که می‌فرمایند: «خداوند قرار نداده است این چنین که زبان باز باشد و دست بسته باشد، زبان نماد کار فرهنگی و دست نماد کاراجرایی است و باید این دو با هم باز و بسته و در حقیقت با هم هماهنگ باشند.»

به باور عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان، اجرای این دو یعنی کار فرهنگی حساب شده و کار اجرایی بهترین راهکار ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه است. به تصریح خاتمی، بهترین کار اجرایی اجرای مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی درباره وظایف دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی در کشور است.

جهانگیر الماسی: حذف نگاه ابزاری به زن چاره کار است

اهالی فرهنگ و هنر و به ویژه هنرمندان هم ازجمله افرادی هستند که همواره درباره ترویج حجاب و عفاف درجامعه دغدغه داشته و دارند. درهمین باره جهانگیرالماسی بازیگرسینما و تلویزیون می‌گوید: تا زمانی که نگاه به زن درجامعه یک نگاه ابزاری باشد و فرهنگ توجه به شعور، حجاب و انسانیت زن وجود نداشته باشد، برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف با مشکل مواجه هستیم.

به گفته فردوسی، سه برنامه اصلی باید در دستور کارسازمان‌های مسئل قرارگیرد، یکی ارائه الگو‌های مناسب برای حجاب، دوم آموزش از دوران کودکی و درنهایت اطلاع رسانی به خانواده بهترین راهکار ترویج فرهنگ حجاب و عفاف درجامعه است

به باور الماسی، درحال حاضرنگاه الهی و دینی به زن در جامعه وجود ندارد و تنها به جسم و ظاهر زن نگاه می‌شود، با وجود این شرایط نه تنها حجاب و عفاف گسترش پیدا نمی‌کند، بلکه روز به روز فرهنگ برهنگی گسترش می‌یابد. این بازیگر سینما و تلویزیون بهترین راهکار ترویج فرهنگ حجاب و عفاف درجامعه را توجه به مقوله شعور، جایگاه و ارزش‌های یک زن می‌داند و نگاه ابزاری امروز جامعه را بد‌ترین آفت حجاب و عفاف عنوان می‌کند.

سیما فردوسی

سیما فردوسی: ارائه الگوهای حجاب و عفاف در کنار آموزش

 سیما فردوسی روان‌شناس، درپاسخ به پرسش ما مبنی بر بهترین راهکار ترویج فرهنگ حجاب و عفاف می‌گوید: در حال حاضر ارائه الگوهای حجاب و عفاف در کنار آموزش بهترین راهکارترویج فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه است. به گفته فردوسی، سه برنامه اصلی باید در دستور کارسازمان‌های مسئل قرارگیرد، یکی ارائه الگو‌های مناسب برای حجاب، دوم آموزش از دوران کودکی و درنهایت اطلاع رسانی به خانواده بهترین راهکار ترویج فرهنگ حجاب و عفاف درجامعه است.

نماینده مجلس: فقط اجرای جدی و دقیق قانون

"تنها راهکار موجود برای ترویج فرهنگ حجاب و عفاف در کشور اجرای صحیح، دقیق و جدی طرح توسعه حجاب و عفاف مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است." جواد آرین‌منش، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم با بیان این مطلب می‌گوید: در شرایطی که طرح توسعه قانون حجاب و عفاف مصوب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در کشور وجود دارد، دیگر نیازی به ارائه طرح و برنامه تازه‌ای نیست، چراکه برای تدوین این طرح ساعت‌ها مطالعه کارشناسی انجام شده و اجرای دقیق آن، جوابگوی تمامی نیازهای حجاب و عفاف در جامعه است.

علی البرزی

بخش اجتماعی تبیانبرچسب ها : حجاب زوری ,  گشت ارشاد ,  بی حجاب , 


نوشته شده توسط : عاشقان سیدالکریم و طبقه بندی شده در : حجاب ,